Вторник значи нови натпревари во Лигата на шампионитекои стаса до 2. коло. Два натпревари се одиграни во раните термини и привлекоа големо внимание. Вечерва традиционално во доцниот термин на програмата се шест натпревари, а апсолутно дерби е она меѓу Наполи и Реал Мадрид во Италија на стадионот „Диего Армандо Марадона“.

Фудбалерите на Наполи играат против Реал Мадрид во натпреварот од второто коло од групата Ц. Оваа сезона Наполи немаше идеален старт во домашното првенство, бидејќи е само трет и веќе по седум меча зад лидерите Милан и Интер за по четири бода, додека Реал во Шпанија е на лидерската позиција и сака да го подобри впечатокот по ја загуби титулата минатата сезона.

Најпрво од 18:45 часот се сретнаа Унион Берлин и Брага и Салцбург – Реал Сосиедад, чиј меч не беше ни ни приближно драматичен како првоспоменатиот.

Дека не беше само туку така хит од минатата Бундеслига, тимот од Берлин уште во првото полувреме покажа на гостите од Португалија: во 30. минута Шералдо Бекер го круниса контранападот со умешно постигнат гол, а потоа во 37. повторно ја искористи својата брзината и со вистински „проектил“ да погоди за 2:0. Но…

При крајот на полувремето, португалскиот тим намали, бидејќи Никатае се најде на вистинското место за еден „отпадок“да го смести во мрежата, а нов фантастичен гол на овој меч беше постигнат во 51. минута од далечина Брума , момче чија мајсторија „на своја кожа“ ТСЦ ја почувствува и во квалификациите за Лигата на шампионите.

А, кога се мислеше дека дуелот ќе заврши нерешено, падна нов гол, во 93. минута од голема далечина – Андре Кастро мајсторски го комплетираше големиот пресврт на Брага за 2:3.

Кога е во прашање мечот во Австрија, во седмата минута Ојарзабал му донесе предност на Реал Сосиедад со лукав удар од десната страна на гостувањето кај Салцбург, а веќе во 27. минута Брајс Мендез ја удвои предноста решавајќи да во контранапад „3 на 2“, некако себично, но успешно – заврши самиот.