Во најавата за натпреварите од ова 5. коло, малкумина веруваа дека ќе биде вака интересно, но некои игри воодушевија, додека некои беа тотални неуспеси. Екипите беа расфрлани на сите страни, а навивачите беа во близина на малите екрани.

Најинтересно дефинитивно беше во Лондон, каде тимот на Арсенал беше повеќе од убедлив против Ленс на домашен терен, каде веќе беа расположени во почетните минути и го отворија својот одличен голгетерска сметка веќе по првиот дел од играта водеа со 5:0!

Хаверц, Габриел Жесус, Сака, Мартинели и Одегард погодија по ред, а шестиот гол беше дело на Жоржињ во 86. минута кога ги постави конечните 6:0.

Вториот натпревар од оваа група се одигра порано и таму ПСВ ја победи Севиља со 3:2.

Освен во Лондон, доста динамично беше и во групата Д каде Бенфика и Интер го одиграа својот меч во Лисабон.

„Орлови“ и „нераѕури“ одиграа луд натпревар кој заврши со резултат 3:3. Избраниците на Роџер Шмит на полувремето имаа предност од 3:0, а сите три гола ги постигна Жоао Марио.

Домашниот тим постигна три гола преку Жоао Марио во првите 30 минути игра. Поранешниот играч на Интер сакаше да се одмазди, не беше во планот на овој тим, па им се одмазди на најбрутален можен начин. Сепак, вистинската канонада се случи во вториот дел. Гостите продолжија да израмнуваат постигнувајќи три гола во 21 минута.

Интер постигна гол преку Арнаутовиќ, Фратеши и Санчез и со тоа се врати на 3:3 со што само остана во трката за првото место.

Вториот меч не ги оправда очекувањата, а Сосиедад ремизираше 0:0 со Салцбург.

Прилично неинтересно беше и во Минхен, каде Баерн одигра 0:0 со Копенхаген.

Овој натпревар го следеа и Манчестер Јунајтед, а ова реми навистина не му оди во прилог на клубот од Олд Трафорд.

Дербито со автомобилите беше видено во Мадрид, каде се соочија Реал и Наполи.

Наполитанците многу подобро го отворија натпреварот и поведоа во осмата минута преку Симеоне. Сепак, штом тргна од центар, Реал израмни преку Родриго, во 11. минута. Малку подоцна, во 22. минута од натпреварот, екипата на Сантијаго Бернабеу се сврте, бидејќи Белингем постигна гол за 2:1.

Само што започна вториот дел Ангиса израмни на 2:2. Сепак, Паз не дозволи натпреварот да заврши со тој резултат и постигна гол во 84. минута за 3:2. Тоа не беше се, Хоселу успеа да постигне гол за 4:2.

Во вториот натпревар од оваа група, Унион Берлин повеќе не го искористи играчот и ремизираше со Брага во Португалија со 1:1, па Бјелица дебитираше со реми во ова натпреварување со својот нов клуб.