Тие досега се сретнале 36 пати.
Според многумина, двајцата најдобри играчи на денешницата Лионел Меси и Кристијано Роналдо ќе одиграат уште еден натпревар еден против друг.

Фудбалскиот клуб Ал Наср на Кристијано Роналдо ќе биде домаќин на Интер Мајами на Лионел Меси на 24 февруари следната година во пријателски натпревар наречен „Последниот танц“, објави во вторник официјалната веб-страница на туристичката страница на Ријад, главниот град на Саудиска Арабија.

Како што се наведува, натпреварот ќе се одигра во рамките на Пријателскиот куп на сезоната Ријад.

Ријад ќе биде домаќин на спектакуларен натпревар во кој, веројатно за последен пат во кариерата, двајцата најдобри фудбалери на 21 век, а според мислењето на голем дел од јавноста, двајцата најдобри фудбалери на сите времиња, официјално ќе бидете на спротивставени страни.

Португалецот Роналдо (38) и Аргентинецот Меси (36) со години играа еден против друг на клупски план, додека Лео Меси беше член на Барселона. Португалецот се соочи со Меси прво со Манчестер Јунајтед во Лигата на шампионите, а потоа и како член на Реал Мадрид во шпанската Ла Лига.

За потсетување, Меси и Роналдо досега се сретнале 36 пати, а Аргентинецот има поуспешен рекорд со 16 победи, наспроти 11-те на Роналдо.

Почнувајќи од 2005 година, два гиганти на светскиот фудбал освоија дури 13 златни топки – Лео Меси осум и Кристијано Роналдо пет.

На репрезентативно ниво, Меси и Роналдо само еднаш играле еден против друг. Во февруари 2011 година, Аргентина ја победи Португалија со 2:1 во швајцарскиот град Женева. Двајцата постигнаа гол, Роналдо од игра во 21. минута за израмнување на 1:1, а Меси од пенал во 90. минута за конечни 2:1 за Аргентина.