Атлетико Мадрид победи против Лацио, додека Феенорд лесно победи против Селтик, исто како Порто против Шахтјор.

Покрај натпреварот Манчестер Сити – Црвена Звезда, вечерва во Лигата на шампионите паралелно се одиграа уште пет натпревари на кои на секој забележан е барем по еден гол. Резултатите беа доста различни.

Некако најголем дел од вниманието беше насочено кон главниот град на Франција, каде ПСЖ играше против Борусија Дортмунд, долго се мачеше, но на крајот сепак успеа да запише три важни бода – 2:0 (0:0).

Првото полувреме беше многу тешко со малку шанси, но во продолжението Милионерите потклекнаа по асистенцијата на ВАР. Судијата Хесус Гил Манцано по асистенцијата на неговите помошници покажа на белата точка за игра со рака на Никлас Зиле.

Килијан Мбапе го презеде одговорноста и во 49. минута ПСЖ поведе.

И само девет минути подоцна, тоа беше зголемено. Ашраф Хакими ја прими топката од Виња и ја погоди левата страна од голот. Голманот Грегор Кобел едноставно не можеше да направи ништо во таа ситуација. Тој резултат остана до крајот на натпреварот.

Јорганџија доживеа шок буквално во последните моменти од играта. Атлетико имаше предност во голем дел од натпреварот против Лацио, но… Проведел успеа да донесе делириум на „Олимпико“ во петтата минута од судиското надополнување!

Да, добро слушнавте, голманот на Лацио го постигна израмнувачкиот гол против Јорганџиите, анилурајќи го претходниот гол на Бариос во 29. минута. Просто неверојатно, како некаква бајка.

Барселона на домашен терен против Антверпен постигна вкупно пет гола – 5:0 (3:0).

За Барса погодија Феликс во 11. минута, Левандовски во 19. минута, го видовме и автоголот на Батај во 22. минута, потоа голот на Гави во 54. минута, а на крајот Феликс повторно ја погоди мрежата во 66. минута од натпреварот.

Фејнорт го победи Селтик (2:0) со головите на Стенгс и Алиреза Јаханбаш во втората минута од судиското надополнување во првото полувреме и во 76. минута, а пеналот го промаши Игор Паксијао, а на другата страна беа исклучени двајца играчи, Холм и Лагербилке. .

Порто победи со 1:3 на гостувањето кај Шахтјор, а тој резултат беше и на полувремето. Два гола постигна Галено во 8. и 15. минута, третиот за гостите Тареми во 29. минута, а во меѓувреме Келси во 13. минута го израмни резултатот на 1:1.