Рафаел Надал доживеа дебакл бидејќи во второто коло го заврши Мастерс натпреварот во Синсинати. Хрватот Борна Чорич направи еден од најголемите резултати во кариерата бидејќи во три сета го победи Рафаел Надал, треторангираниот тенисер во светот. Во сетови беше 7:6, 4:6 и 6:3.

Овој дуел траеше речиси три часа, а Чорич го доби само петтиот меч на АТП турнејата од март, кога се врати на теренот по операцијата на рамото. Поранешниот 12. играч на светот одигра одличен меч и приреди првокласно изненадување, а дека тоа беше можно се виде веќе во првиот сет, кој беше решен во тај-брејк.

Тогаш Борна му спаси дури два сет топки на Рафа Надал, а Шпанецот дури имаше и една на свој сервис. Подоцна, Борна имаше две сет топки кои не ги искористи. Сепак имаше среќа со третата Хрватот, кој тој дел од играта го доби со 11-9.

Во вториот сет, Надал прв направи брејк и тоа беше негова прва брејк топка во мечот. Таа предност ја задржа и по нешто повеќе од два часа беше 1-1 во сетови. Во третиот сет повторно немаше брејк долго време, а во шестиот гем Чориќ направи брејк со кој го преккрши мечот.

Борна сега ќе размислува за Роберто Баутиста Агут, кој е негов следен ривал, а Надал за пропуштената шанса да се врати на врвот на АТП листата веќе по овој турнир. Имено, доколку победеше во Синсинати, а Медведев испаднеше во четвртфиналето или порано, Шпанецот повторно ќе беше тенисер број еден во светот. Вака Надал останува трет, а би можел и да падне за едно место доколку Карлос Алкараз оди далеку во Охајо.

Така, неговата следна шанса да се врати на врвот на АТП ќе биде на УС Опен.