Брутални 90 минути на тимот од Манчестер.
Во финалето, кое е закажано за 10 јуни, на стадионот Ататурк во Истанбул, „Граѓаните“ ќе играат против милански Интер, кој претходно со вкупен резултат 3:0 го елиминира градскиот ривал, тимот на Милан.

Фудбалерите на Манчестер Сити го совладаа Реал Мадрид на свој терен со 4:0 во реваншот од полуфиналето на Лигата на шампионите и со вкупен резултат 5:1 обезбедија борба за трофејот на најдобриот тим во Европа. , каде веќе ги чека Интер.

Откако мечот во Мадрид заврши 1:1, меѓу навивачите на „најважната споредна манифестација на светот“ се појави мислење дека нешто слично може да се види и во Англија, но …

Веднаш по натпреварот во главниот град на Шпанија, легендарниот фудбалер на Манчестер Јунајтед Вејн Руни изјави:

„Манчестер Сити нема да го победи Реал Мадрид во полуфиналето. Манчестер Сити ќе ги уништи“.

Не е познато што им рекол Пеп Гвардиола на своите избраници пред да излезе на теренот, но оваа идеја им била во главите на фудбалерите на тимот од Манчестер, па настаните на теренот повеќе личеле на игра на мачка и глушец отколку борба за финале на најквалитетното натпреварување во европскиот фудбал.

По почетниот удар на Кајл Вокер кој отиде „во небото под облаците“, Сити шутираше сè поблиску и поблиску голот на Тибо Куртоа беше опседнат којсо мајсторски интервенција успеа да ја зачува својата мрежа.

Но дури и маестралната интервенција и парада за ТВ шпица не беше доволен мотив за неговите играчи да се разбудат. Наместо тоа, во 23 минута Сити – Де Бруин ја „скри“ топката и ја протна под нозете на одбраната на Реал, Бернардо Силва фантастично ја испрати топката и со прекрасен удар ја затресе мрежата.

Колку Сити доминираше говори податокот дека Реал имаше само 13 успешни додавања во воведните 15 минути.

Славјето не запре и Холан по трет пат ја испрати топката надвор од голот. Во тие моменти Реал навистина покажа нешто, па Тони Крос се запали од далечина и искрено ја затресе гредата во 35. минута, но две минути подоцна стадионот повторно вриеше. Илкај Гундоган шутираше по додавањето на Џек Грилиш, Куртоа успеа да спаси, но Силва натрча на удар и од десетина метри со глава ја затресе небранетата мрежа.

Можеше да има хет-трик, но Куртоа успеа да спаси по ударот на Силва од работ на шеснаесетникот.

Второто полувреме донесе нешто поенергичен Реал, но освен одличниот удар на Алаба во 51. минута, мадриѓаните не успеаја сериозно да го размрдаат Едерсон, освен уште две полушанси на Винисиус Жуниор и Тони Крос. Од друга страна, Сити чекаше, чекаше и чекаше да падне концентрацијата на Мадрид.

Куртоа во 73. минута успеа по четврти пат да излезе како победник на мечот во директен дуел со Халанд, но Норвежанецот беше награден од Едер Милитао, кој по еден прекин лошо го фати центаршутот на Кевин де Бруин и за третиот пат на 14 минути пред крајот го принуди Белгиецот да ја извади топката од мрежата.

Конечните 4:0 ги направи Хулијан Алварез, кој на теренот влезе неколку моменти пред голот наместо Ерлинг Холан, по убавата асистенција на вториот резервист Фил Фоден и лесната егзекуција за огромни 4:0 и еден од најголемите понижувања во историјата на „кралскиот клуб“.

Сити не само што апсолутно го надигра „кралскиот“ клуб во реваншот, туку избраниците на Пеп Гвардиола им одржаа вистинска „фудбалска лекција“ на Карло Анчелоти и неговите избраници и дефинитивно, според секој аспект виден на теренот, Сити заслужи да се пласира. во Истанбул.

Финалето во Истанбул е закажано за 10 јуни.