Неверување… Се надеваа на злато, но испаднаа во осминафиналето на Евробаскетот! Кошаркарите на Србија не ја поминаа првата фаза од нокаут фазата, бидејќи во последниот дел доживеа катастрофа против Италија, која победи со 94:86 и продолжи понатаму.

Поцеко веруваше во победата над Србија и ја оствари.

Што да се каже? Четири минути без Никола Јокиќ и истите тие четири минути рафал за тројка на Азур го прекина мечот во правец што… Па, барем не се очекуваше.

Јокиќ навистина не можеше сам, а големо прашање е зошто убедливо најдобриот играч на српската селекција воведните четири минути од последната четвртина ги мина на клупата за резерви. На крајот од мечот Никола имаше 32 поени со 11 скока и три асистенции, Василије Мициќ донекаде го придружуваше со 16 поени и осум асистенции, но „орлите“ ги преспаа последните 10 минути и ќе се разбудат само во Белград.

Италијанците само шутираа и шутираа од зад линијата за три поени, а во последната четвртина почнаа максимално да погодуваат. Италијанците уфрлија дури 16 тројки на крајот.

Марко Спису беше тој што ѓи предводеше Италијанците до четвртфиналето со 22 поени со шест асистенции, додека Никола Мели постигна поен помалку. Не може да се занемари и улогата на Симоне Фонтекио, бидејќи стрелецот на „аѕурите“ уфрли 10 поени на 3/3 од два, 3/6 од три и 4/4 од слободните фрлања.

Во првиот дел од играта србите имаа таква игра што беше само прашање кога ќе го скршат отпорот на Италијанците. Јокиќ до полувремето имаше речиси дабл-дабл учинок, а противникот стануваше се понервозен.

Селекторот на италијанската репрезентација Поцеко од почетокот на натпреварот постојано приговараше, заработи три технички грешки и едно исклучување во третата четвртина, а тоа им даде дополнителен гас на „аѕурите“ кои преживеаја и продолжија во баснословна серија.

Од +14 во вториот дел до -12 во последниот. Изгледаше дека србите беа во шок и немаа рецепт како да возвратат против противникот кој очигледно имаше желба, мирисаше на изненадување кое се смешка.

Во последните минути од бркотницата и трката со времето, не можеа да дојдат до под осум – секогаш кога ќе стигнеа таму, го испраќаа противникот во слободни фрлања поради бонус.

И така, на крајот немаше ни некоја неизвесност.
Последните 60 секунди служеа само за да се сфати дека кошмарот во основа е реалност.

Италијанците во четвртфинале ќе играат со Французите.