Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го победи Холанѓанецот Тим ​​ван Рајховен со 3:1, по сетови 6:2, 4:6, 6:1, 6:2 и направи уште еден голем чекор напред за одбрана на титулата на Вимблдон.

Тим ван Рајховен го дочека мечот против Ѓоковиќ како 104-ти тенисер на планетата со надеж дека нивниот прв меѓусебен меч може да биде една од најголемите сензации во историјата, бидејќи квалификациите никогаш не го исфрлиле првиот носител, но стана јасно од самиот почеток дека и Новак се прашува тука .

Се очекуваше Холанѓанецот да го натера Новак да се помачи и тоа се случи, но само во вториот и голем дел од првиот сет, иако резултатот не го покажува тоа.

Брејк во вториот гем и потврда во следниот гем за 3:0, па уште еден за 6:2 беа доволни за 1:0.

Но, тоа се чини дека малку го опушти Ѓоковиќ, кој застана, додека Холанѓанецот одигра фантастично во вториот сет и погоди се, па брејкна во седмиот гем стигна до 4:3, а со 6:4 со четири зачувани брејк топки во десеттиот гем, дојде до порамнување во сетови.

Ваквиот развој на ситуацијата го погоди Ѓоковиќ како блага шок-терапија, па следеше бурни реакции во форма на пет врзани гејма во третиот сет и 6:1, а потоа уште два брејка во четвртиот за 6:2 и додавање. меѓу најдобрите осум.

Новак не му даде ниту една шанса на Тим и успеа да го заврши натпреварот пред 23 часот по локално време, односно на полноќ по наше време, во Лондон е полициски час и потоа не може да се игра тенис.

Новак на тој начин ја зголеми серијата од победи на 25, а во вторник ќе има шанса за 26. врзан триумф против Јаник Синер кој во четири сета го елиминира Карлос Алкараз. .