Кошаркарите на Анадолу Ефес со победата над Реал Мадрид во белградска Арена 58:57 ја одбранија титулата европски првак што ја освоија минатата година.

Новиот европски првак беше решен во последните две минути, како и во двате полуфинални средби, што само сведочи колку се изедначени екипите.

Тешка борба, со мал број поени, значеше дека решава една добра одбрана или некој херојски шут.

Тој беше погоден од Василије Мициќ на две минути пред крајот, кога ја анулираше тројка за израмнување на Габриел Дек и го задржа Ефес во водство од три разлика.

Валтер Таварес потоа промаши едно од двете слободни фрлања, Тибор Плејс погоди од одбојка на 65 секунди пред крајот по лошото додавање на Мичиќ, а Ефес го трошеше времето до крајот.

Мичиќ беше најефикасен кај победникот со 23 поени, Тибор Плејс беше „џокер“ со 19 поени, а Шејн Ларкин имаше десет.

Кај Реал единствен двоцифрен беше Валтер Таварес со 14 поени, сите останати имаа помалку.

Ефес „тенко“ влезе во мечот кога е во прашање играта која инаку го краси. Бидејќи Реал добро ги затвори надворешните позиции, вообичаените „бомби“ на Мициќ и Ларкин ги немаше од стартот.

Згора на тоа, Шејн отиде на десно додавање двапати во тешките воведни пет минути и промаши двата пати на обрачот.

Сепак, „кралскиот“ клуб доминираше во скокот. Овој сегмент од играта беше особено проблематичен, бидејќи никој во Ефес не можеше да ги израмни силата и висината на Тавареш, па акциите на Реал изгледаа прилично лесни за решавање кога Тавареш ја доби топката во рекетот.

Во офанзивата на турскиот тим дојде до израз таа висина и сила на внатрешната линија на „бланкос“ бидејќи, на пример, Адриен Моерман се двоумеше по повратната топка на Мичиќ, не сакаше да шутне, отиде на флотер и промаши .

Неколку загубени топки и нешто послабиот шут, заедно со малку поефикасниот Мадрид, на тимот на Пабло Ласа на полувремето му донесоа пет поени повеќе при 34:29.

Второто полувреме започна со кошот на Алберт Абалде во пробив, кој одговори на идентичниот обид за пробив на Брајант – само успешен, па Реал отиде на осум бода.

Турските навивачи тоа го препознаа како момент да му помогнат на својот тим, но Крис Синглтон фрли „цигла“ за тројка.

Ларкин продолжи со промашено додавање, бидејќи Тавареш го залепи за табла, а „кулата“ на Реал веднаш го запре Мициќ во следниот напад.

Реал потоа отиде на 40:31, Ханга ја украде топката и почна да контра, но од акцијата немаше ништо.

Мадриѓаните не го искористија моментумот што им беше понуден и Ефес полека почна да ги стигнува, најпрвин со врзаните поени на Тибор Плејс, потоа со слободните и кош на Мициќ за 42:40 во корист на Шпанците по 30 минути.

Последната четвртина започна со пресврт за Ефес. Мициќ спакуваше тројка, Синглтон ја украде топката во средината, а Реал веќе немаше јасна предност во скокот.

Ефес отиде пет поени предност, Реал се држеше, но заостана 49:47 во средината на последниот период.

Серхио Љуљ потоа го најде „она своето“.

Погоди однадвор, а Реал на четири и пол минути до крајот имаше екстра бод. Победникот не беше на повидок.

Васа добро ја организираше акцијата во која го остави Плејс сам во аголот за два, а натпреварот влезе во тензично финале.

Јабуселе промаши тројка, а Мичиќ уште еднаш ја извади магијата од ракав и 53:50.

Од тој момент до крајот Мициќ ги водеше нападите, но имаше и малку среќа со погодоците на Плејс.

Љуљ играше од пробив, Васа итро направи фаул кога имаше веќе 27 секунди до крајот, а Ефес имаше дополнителен бод и дополнителни 14 секунди за напад.

Ефес имаше уште еден таков напад, не го искористи, но го потроши времето и тоа беше доволно за победа и одбрана на титулата европски првак.