Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на Вимблдон победувајќи го Хуберт Хуркач после натпреварот што траеше во неделата и понеделникот – резултатот во јубилејниот, 100. меч на Србинот на лондонскиот Грен слем е 7:6(6), 7:6(6). , 5:7, 6:4.

По големата неделна битка, во која почна сервисната доминација на Хуркач, а Ноле спаси три последователни сет-поени во првиот дел, а потоа одигра нереален тај-брејк , вториот ден продолжи со несмалена драма во првиот работен ден од новата недела.

Полјакот му задаваше огромни проблеми на Новак со почетните удари, па се случи Ѓоковиќ, кој е веројатно е најдобар во враќање на сервиси во историјата на тенисот, да освои само четири поени во сервис гемовите на ривалот во третиот сет.

Таквата доминација Хуркач ја искористи за да го „нападне“ Новак на крајот од периодот кога доби две сет-топки, а втората ја искористи за да го добие .

Инаку, Хуркач имаше дури 33 аса (15 повеќе од Ноле), 73% од првиот сервис уфрли каде што треба и освои 81% од тие поени, а имаше 64 директно освоени поени, дури 20 повеќе од Новак. Сепак, нереалната сервисна игра на неговиот ривал не го спречи Ѓоковиќ да „додаде гас“ како одминуваше мечот и на крајот дури заврши со поголем процент на поени освоени на првиот сервис (89%) и да го престигне својот ривал.

Она што беше најважно е што Џокович по загубениот прв сет на овој Грен слем „не ги загуби нервите“. Напротив, одигра подобро отколку што играше од денот кога започна во неделата. Од минута во минута му се „закануваше“ на својот ривал, па дури во 22. сервис гем на Хуркач на овој меч Новак успеа да направи брејк.

Со тоа што ја надмина најтешката пречка, српскиот ас со многу поголема самодоверба влезе во финалето, а во него успеа да го „нокаутира“ полскиот планинар кој одигра навистина одлично осминафинале.

Следен ривал на Нолет ќе биде Андреј Рубљев, кој ден претходно го победи Казахстанецот Александар Бублик во пет сета.