Фудбалерите на Челзи успеаја не само да ја анулираат негативата од Дортмунд, туку и да слават со 2:0 во реваншот од осминафиналето на Лигата на шампионите и со тоа да се пласираат во следната рунда од елитното европско натпреварување. Решавачки голови за сините ги постигна напаѓачот Рахим Стерлинг во 43. минута, додека решавачкиот гол од „белата точка“ го постигна Каи Хаверц во 53. минута.

Во најдобрите осум ќе им се придружи Бенфика која на домашен терен го демолираше Клуб Бриж со 5:1 во Лисабон.

Од самиот старт се играше фудбал во висок ритам, а вистински спектакл приредија навивачите на Борусија во петтата минута кога создадоа „жолта бура“ со димни бомби, а играчите играа под чад десетина минути.

Челзи не беше баш во добра шанса пред реваншот, атмосферата на Стемфорд Бриџ се уште не е онаква каква што се очекуваше, но потребен беше еден гол за да се анулира предноста на Дортмунд од првиот меч.

Иако успеаја да постигнат два гола, сините немаа посед, но имаа повеќе шанси и профитираа од тоа. Покрај сето тоа добија и повторен пенал кој им го донесе тој втор гол.

Водството дојде во најлош можен момент за Борусија, токму кога се размислуваше за пауза.

Во 43. минута акцијата започна по левата страна, а топката стигна до Рахим Стерлинг, кој најпрвин ја промаши на околу 14-15 метри, а потоа од неуспешениот дриблинг директно се одби во неговиот полуволеј, и мрежата се затресе високо на средината на голот.

Во 53. минута доаѓа тоа за лондонскиот клуб важно удвојување – Волф беше погоден во рака од топката во шеснаесетникот, па судијата веднаш покажа на белата точка по краток ВАР.

Каи Хаверц ја погоди десната статива и топката се одби во поле, но по новиот ВАР беше откриено дека гостинските играчи влегле на 16 метри пред да биде изведен ударот. Потоа се повтори пеналот, а Германецот повторно шутираше по десната страна и овојпат беше многу попрецизен.

– Дортмунд до крајот на мечот не успеа да го постигне потребниот гол кој целата приказна ќе ја внесеше во продолжение, па Челзи повторно ќе се најде меѓу осумте најдобри во Европа во својата историја.

Додека работите во Лондон одеа тешко , во Лисабон имаше вистинско славје по убедливата победа на Бенфика, која веќе имаше два гола предност од Бриж.

Јунак на овој триумф беше Гонзало Рамос, кој погоди двапати и даде една асистенција, со што практично го создаде целиот пат на својот тим на овој реванш.

Гостите се надеваа дека ќе ја сочуваат својата мрежа кога голот на Жоао Марио беше поништен во втората минута, па се бореа до доцните минути од првото полувреме кога голот на Рафа Силва ја начна нивната мрежа.

По таа 38. минута, токму кога требаше да се оди на пауза, Рамос го постигна својот прв гол за 2:0.

Славјето веќе започна во 57. минута кога напаѓачот го постигна вториот гол, а приказната заврши во 71. минута по пеналот на Жоао Марио.

Сол на раната на Белгијците се додаде во 77. минута кога Давид Нерес сервираше петарда, а Бриж успеа да постигне почесен гол во самиот финиш на мечот.

Двата учесници во четвртфиналето на Лигата на шампионите се Челзи и Бенфика.