Кралевите од Мадрид од една шанса до 14 пехар во историјата, Винисиус херој, Куртоа ноќен кошмар за играчите на Ливерпул.

Фудбалерите на Реал Мадрид по 14-ти пат во историјата на клубот станаа европски шампиони откако во финалето на Лигата на шампионите во Париз го совладаа Ливерпул со 1-0.

„Финалиња не се играат, финалиња се добиваат“, реченица која многупати ја слушавме претходните денови, а која излезе од устата на Жозе Мурињо. Во тие неколку зборови се собрани 90 минути од финалето на Лигата на шампионите во Париз.

Ливерпул играше фудбал, Реал победи и го освои 14. трофеј во историјата на клубот, а уште еднаш потврди зошто е најдобриот клуб на планетата. Можеби понекогаш не успеваат, можеби ги отпишуваат, но победничките гени никогаш не се губат.

Една единствена шанса за меч како финалето? Се чини дека тоа не е доволно, но кога го имате Тибо Куртоа на голот, тогаш е повеќе отколку што ви треба. Белгиецот е апсолутен херој и најзаслужен со дури девет нереални одбрани, што е нов рекорд за финалето на Лигата на шампион

Мохамед Салах долго ќе го сонува голманот на Мадрид кој му ги симна зицерите во првото и второто полувреме, а најдобрата шанса Египјанецот ја имаше во 82. минута.

Винисиус Јуниор ги казни промашувањата на „црвените“ во првото полувреме, а во 59. минута асистенцијата на Валвердер беше поставена, како што ќе се испоставува, конечниот резултат од финалето.

Во првото полувреме Садио Мане ја погоди стативата, но тоа беше со помош и од одбраната на Куртое, кој толку ја придвижи топката што таа наместо во мрежата заврши на рамката од голот.

Да додадеме дека голем скандал го означи почетокот на натпреварот кој доцнеше 36 минути бидејќи навивачите чекаа да влезат на теренот поради лоша организација. На крајот не успеа секој да си го најде своето место на трибините иако имаа валидни билети.

Но, да не ја расипуваме прославата на Мадрид, ова е нивната ноќ …