Фудбалерите на Глазгов Ренџерс се пласираа во полуфиналето на Лига Европа по победата над Брага.

Брага во првиот меч славеше со 1:0, па Ренџерс обезбеди пласман со 3:1 во реваншот по продолженијата.

Од двајцата противници на Црвена звезда во овосезонското издание на Лига Европа, тој што го елиминираше српскиот претставник отиде понатаму.

Ренџерс поведе со 1:0 во втората минута, со голот на Џејмс Таверние, за да се чинеше дека сè под апсолутна контрола до полувремето.

Таверније го постигна својот втор гол за 2:0 во 44. минута, а Тормена доби директен црвен картон на другата страна поради прекршок.

И со играч помалку Брага успеа да ја намали разликата и да изборипродолженија. Давид Кармо погоди на асистенција на Јури Медеирос за 2:1.

Се играше во 105. минута, кога Медеирос за кратко време доби два жолти картони и беше исклучен, а Ренџерс веќе имаше два гола повеќе во тие моменти, бидејќи Кемар Руф постигна гол во 101. минута.

Среќата овојпат го посака, бидејќи голот му беше поништен во петтата минута поради офсајд.

Тој гол ќе биде доволен за тимот од Глазгов, кој се пласира меѓу четирите најдобри заедно со Ајнтрахт, Лајпциг и Вест Хем.