Фудбалерите на Барселона ја постигна третата победа во Лигата на шампионите, откако како домаќин го совлада Шахтјор со 2:1, па остана на максималниот учинок во најелитното натпреварување.

Домашните ја оправдаа улогата на фаворит, иако на крајот од натпреварот се плашеа за победа поради честите напади на ривалите. Каталонците поведоа во 28. минута преку Феран Торес.

Предноста осум минути подоцна ја удвои младиот Фермин Лопез, кој беше и асистент при првиот гол. Во останатиот дел од натпреварот Барселона продолжи да напаѓа и да создава прилики, но не можеше да постигне трет гол и следеше пенал.

Се играше 62. минута кога Иракли Азаров испрати одлична топка во просторот за Ѓорѓи Судаков, кој не му беше тешко да го совлада Тер Штеген.

Од тој момент несигурноста навлезе во тимот на Чави, кој почна да греши, но на крајот тој не беше казнет и оствари нова победа.

Барселона е прва на табелата во групата Х со девет бодови, Порто и Шахтјор имаат по три, додека Антверпен нема бодови. Тимот на Португалија и Белгија допрва ќе одиграат натпревар.

Фејернорд во вториот натпревар од овој термин го победи Лацио со 3:1 и го оствари вториот триумф во овосезонското издание на Лигата на шампионите.

Холандскиот шампион на пауза замина со предност од 2:0 благодарение на головите на Сантијаго Хименез и Рамиз Зеруки.

Хименез во 74. минута го постигна вториот гол на натпреварот. Почесниот гол за Лацио го постигна Педро во 83. минута од пенал.

Феенорд е на чело на табелата со шест бодови, Атлетико Мадрид и тимот од Рим имаат по четири, а Селтик нема бодови.

Фудбалерите на Манчестер Сити победија на гостински терен кај Јанг Бојс со 3:1 во третото коло од групата Г на Лигата на шампионите.

„Граѓаните“ така го задржаа максималниот учинок, додека Јанг Бојс има еден бод исто како и Црвена Звезда.