Фудбалерите на Лестер, Олимпик Марсеј и Норвешкиот Бодо Глимт се блиску до пласман меѓу 16-те најдобри екипи во Лигата на конференциите по убедливите победи во првите натпревари од шеснаесетфиналето на ова натпреварување.

Иако се чинеше дека „лисиците“ ќе имаат значително поголеми проблемисо данскиот Рандерс по првите 45 минути, бидејќи и покрај голот на Вилфред Ндиди во 23. минута, на полувреме се замина со 1:1 откако Вито Хамершои Мистрати погоди зицер. Во вториот дел од мечот домакините се разиграа и за половина час го решија прашањето за победникот и преминот во следната рунда.

Најпрво Харви Барнс од работ на шеснаесетникот внесе една „ничија“ топка во мрежата со убав удар за 2:1, шест минути подоцна Патсон Дака направи уште една одбиена топка ја претвори во 3:1, а конечните 4:1 беа поставени. од Кјеран Девсбри-Хол во 74. минута од натпреварот со убава завршница по одличното додавање низ одбраната на ривалот.

Олимпик до победата над Карабах дојде на крилата на Аркадијус Милик, кој ја затресе противничката мрежа во 41. и 44. минута, а откако Кади го намали резултатот во 85. минута, Димитри Паје ја следеше акцијата на неговиот тим во втората минута од дополнителното. време.од непосредна близина му донесе висока предност на својот тим пред реваншот.

Селтик се надеваше дека Норвешкиот Бодо Глимт може во Глазгов ќе може да го помине, но наместо тоа доби три жешки шлаканици и дојде на работ на елиминација. Рунар Еспејор во 7. минута го започна по одличната асистенција на Хуго Ветлесен, а потоа Амал Пелегрино во 55. минута излета сам пред голманот на ривалот и го удвои водството. Дајсен Маеда му донесе надеж на Селтик дека може да стигне барем до реми во 79. минута на асистенција на Јосип Јурановиќ, но во 81. минута Ветлесен по трет пат ја затресе противничката мрежа.