Шест натпревари се одиграа во доцните часови од Лигата на шампионите, сега традиционално од 21:00 часот. На секој видовме барем по еден гол во првото полувреме, по што работите малку се смирија, но без разлика видовме многу возбудувања.

Во Минхен, вистинско дерби полно со голови натпревар убав за око, Баерн Минхен и Манчестер Јунајтед. Баварците навистина ја покажаа својата моќ, но ѓаволите некако се изборија за своето парче сонце под небото и покрај се – 4:3 (2:0).

Првиот гол дојде од Лерој Сане во 28. минута, а само четири минути подоцна, Серж Гнабри успеа да им стави сол на раната на „ѓаволите“, кои сепак најдоа сили да возвратат на стартот од вториот дел.

Расмус Хојлунд во 49. минута од полуконтра намали на 2:1, по што се потврди дека Јунајтед не треба да се потценува никогаш и кога Баерн доминираше, Хари Кејн врати „плус два“ ​​од пенал само четири минути подоцна на домаќините.

Крајот на натпреварот ни донесе уште два гола. Првиот падна за Јунајтед во 88. минута преку Касемиро, но во 92. минута Тел ги стави работите на место и му донесе три бода на Баерн. Касемиро до крајот само го „зачини“ резултатот, но судијата Ниберг можеше само да го доигра крајот по неговиот гол.

Вториот меч кој беше во центарот на вниманието дефинитивно беше оној во Лондон помеѓу Арсенал и ПСВ, а таму не се ни постави прашањето за победникот. Топџиите ги потопија гостите од Холандија – 4:0 (3:0).

Веќе по 40-ина минути игра се знаеше дека бодовите ќе останат во Англија. Букајо Сака ја погоди мрежата во 8. минута, потоа Леандро Тросар 12 минути подоцна, а потоа Габриел Жесус во 38. минута.

Тоа не беше доволно за „топчиите“, па Мартин Едегард во 70. минута додаде уште еден гол во мрежата на ривалите.

Салцбург ја одработи домашната односно гостинската задача во Португалија против Бенфика – 0:2 (0:1).

Рака на срце, Австријците имаа многу полесна работа, бидејќи од 15. минута играа со играч повеќе поради исклучувањето на Антонио Силва, кој со рака се обиде да го спречи голот.

Досуден е пенал кој го реализираше Шимиќ во 15. минута, а претходно и Конате имаше пенал за себе во 3. минута, но го промаши. Во продолжението од играта Оскар Глух го удвои резултатот на 2:0 и со тоа ги реши сите дилеми.

Натпреварот во Португалија помеѓу Бенфика и Наполи беше решен со еден гол повеќе, во мрежата на домаќините, бидејќи „наполитанците“ успеаја да се вратат во Италија со сите три бода – 1:2 (0:1).

Првиот гол го постигна Ди Лоренцо на крајот на првото полувреме, во првата минута од судиското надополнување. Виктор Осимен се најде на вистинското место, а од вториот обид ја смести топката во мрежата.

Крајот донесе драма. Брума го израмни резултатот во 84. минута, за Ниакате четири минути подоцна да ги врати работите таму каде што беа претходно.

Реал Сосиедад не го „преживеа“ мечот со Интер, во кој главна улога имаше главниот судија од Англија, Мајкл Оливер, кој поништи и голови и црвени картони – 1:1 (1:0).

Се чинеше дека голот на Мендез од 4. минута ќе донесе предност за Шпанците, по што го гледавме ВАР „спектаклот“ на Англичанецот. Прво му даде црвен картон на Барели, кој секако го немаше, па колегите го коригираа, а потоа го поништи голот на Тирам, бидејќи се виде офсајд.

Сепак, Мартинез израмни во 87. минута на асистенција на Фратези и така го постави конечниот резултат.

Конечно, Ленс стигна до големо, историско реми во Лигата на шампионите на гостувањето кај Севиља – 1:1 (1:1).

Фулгини во 24. минута го израмни резултатот од водството на Севиља со голот на Окампос на асистенција на Ракетич, гол од слободен удар. Може да се каже дека по се што се виде, францускиот тим заслужи да се врати дома барем со бод.