Младиот Шпанец денеска беше едноставно подобар!

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ не успеа да стане првиот финалист на овогодинешното издание на Мастерсот во Мадрид.

Тој во полуфиналето беше поразен од надежниот шпански играч Карлос Алкараз со 2:1 (7:6, 5:7, 6:7) во сетови.

Воопшто не му одеше најдобро на Ѓоковиќ, кога Алкараз му одзеде сервис на самиот старт од мечот.
Новак го чекаше самиот крај на сетот за да може да го израмни резултатот на 4:4 по првиот свој брејк. Од тој момент и двајцата играа така што секој го земаше својот сервис, па мечот отиде во тај-брејк.
Најпрво Новак успеа да направи голема разлика во однос на Алкараз, кој не можеше да се врати од 5:1, а Ѓоковиќ поведе со 1:0 во сетови.

Во вториот сет немавме шанса да видиме премногу, бидејќи и двајцата прилично лесно ги зачуваа сервисните гејмови.

Алкараз прв имаше брејк топка во шестиот гем при резултат 2:3 за него, но Новак успеа да се извлече.
До крајот на сетот Ѓоковиќ имаше уште три брејк топки, но ниту една не успеа да претвори во поен. Новак повеќе ја испушти победата отколку што Алкараз ја освои, бидејќи Ѓоковиќ имаше повеќе можности да го прекине мечот во вториот сет и да го освои триумфот. Сепак, далеку од тоа, младиот Шпанец не ја заслужи победата

На крајот се отиде во тај-брејк, каде Алкараз излезе како победник.

Навистина тежок дуел на двајцата тенисери можевме да видиме во третиот сет.

Двајцата покажаа ментална сила во моментите кога нивните противници имаа брејк топки.

На крајот, затоа дојдовме до тај-брејкот, кој одлучи дека победник на денешниот натпревар е Карлос Алкараз.