Втор ден од 2. коло на Лигата на шампионите на УЕФА, натпреварите одиграни во вторник беа спектакуларни, а нема дилема дека во среда следуваат многу интересни дуели.

За почеток, во среда во првиот термин од вториот ден, 2. коло, Антверпен го пречекува Шахтјор, а Атлетико во Мадрид од 18:45 часот го пречекува Фејнорд.

„Јорганџиите“ би можеле да го освојат првото место, но сигурно ги чека сериозен тест.

Од друга страна, во Белгија две екипи ќе се борат за своите први бодови во Лигата на шампионите.

Натпревари од 18.45 – голови и автоголови!

Инстант лудило во ЛШ – белгијците ги изненадија сите, ВАР донесе славје во Мадрид. Навивачите на „Јорганџи“ не посакуваа почеток на натпреварот каков што се случи – веќе во осмата минута гостите водеа, а Холанѓаните беа воодушевени од играчот на Атлетик, Хермозо, кој си постигна автогол, кога го погоди топка што ја одби неговиот голман.

На само шест минути до израмнување: Алваро Мората беше стрелец за Мадрид (ВИДЕО) откако топката се одби од него по интервенцијата на ривалот, која доколку не се случеше ќе беше досудена во офсајд поради позицијата на Атлетико. играч.

Смисленото прво полувреме Феенорд го заврши со своето второ водство, а за тоа заслужен Ханко беше во 34. минута, кога најдобро реагираше по слободен удар, дури и на привремената одбрана на голманот што следеше (ВИДЕО).

На спектакуларното полувреме во главниот град на Шпанија точка стави Антоан Гризман во четвртата минута од судиското надополнување, постигнувајќи гол за 2:2 со удар од глава (ВИДЕО).

Штом започна вториот дел од натпреварот, Мората ја побегна одбраната на ривалот и со идеален центаршут од десната страна постигна гол за пресврт на Атлетик – 3:2.

Домашните во Белгија поведоа уште во третата минута. Потоа Арбнор Муја ја затресе мрежата на Украинците (ВИДЕО) по грешка на ривал пред сопствениот шеснаесетник. Следеше навремено додавање на Вермерен, убав дриблинг и прецизен удар од десната страна.

Истиот асистент му овозможи на Антверпен да дојде до 2:0 во 33. минута, а стрелец потоа беше Баликвиша, бегајќи од одбраната и лобувајќи го голманот од работ на шеснаесетникот (ВИДЕО).

И штом започна второто полувреме, украинскиот клуб ја намали негативата на половина – Данило Сикан намали на 2:1 (ВИДЕО) по вистинска опсада на голот на Антверпен. И Шахтјор не застана тука.

Во 71. минута и Рактишка постигна гол за израмнување, а пет минути подоцна неговиот втор во мечот на Сикан (ВИДЕО), за тотален пресврт – од 2:0 до 2:3 за гостите од Украина.

Домакините во последната минута од надополнувањето имаа шанса да останат непоразени но Тоби Алдервирелд го промаши голот од белата точка, ова ќе боли.

Антверпен – Шахтјор 2:3 (Муја 3’, Баликвиша 33’ – Баликвиша 33 – Сикан 48’, 76’, Ракитски71’)

Атлетико Мадрид – Феенорд 3:2 (Мората 14’, 46’, Гризман 45’+3 – Хермозо 8’, а. Хнчко 34’)